filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

środa, 26 stycznia 2011

Majorka Palma-Katedra La Seu

Z Arenalu wybraliśmy się podmiejskim autobusem nr 23 do Palmy. Jedziemy około pół godziny.Wysiadamy tuż obok katedry.Postanawiamy spędzić tu cały dzień.Na pierwszy ogień ogromna budowla,(6,6 tys. m kw.!), a w środku - zapiera dech.
Katedra LA SEU


La Seu z łaciny "sedes"-siedziba, w domyśle siedziba biskupa, jest jedną z najpiękniejszych gotyckich katedr świata.Jej początki wiążą się z panowaniem Jakuba II.Wzniesiono ją w miejscu dawnego meczetu. Budowa trwała 400 lat. Na początku XX w. rozpoczęto renowację,którą kierował słynny Antonio Gaudi.On również stworzył ceramiczną mozaikę w prezbiterium, mosiężne balustrady przed ołtarzem i kandelabry z kutego żelaza wijące się wokół kolumn.

made in Gabi:)
klik

Lewa nawa przylega do sąsiednich domów, a prawa niemal dochodzi do morza.
Kiedyś fale oblewały mury katedry, teraz oddziela je solidna grobla i sztuczne jezioro otoczone palmami.
Ogromne wrażenie robią potężne przypory ozdobione pinaklami,(elementami dekoracyjnymi w postaci smukłej kamiennej wieżyczki),u góry można też dostrzec rzygacze(jest to ozdobne, wystające poza lico muru, zakończenie rynny dachowej).


W tympanonie głównego portalu widnieje obrazkowe przedstawienie biblijnej sentencji"Czegoś takiego nie uczyniono w żadnym z królestw".Obok , wśród innych rzeźb można rozpoznać figurę biskupa , fundatora bramy.Po obu stronach tejże bramy mozna zobaczyć również posągi św.Grzegorza i św.Hieronima(po lewej),świętych Ambrożego i Augusta (po prawej).Nad nimi umieszczono figury świętych Jakuba i Jana Chrzciciela.

Proszę zwrócić uwagę na symbole maryjne-słońce, kościół, cyprysy,lilie, studnia, miasto,lustro, gwiazdy, księżyc, niebiańska brama, krzew róży, palma ,źródło , ogród, wieża z kości słoniowej.


Katedra LA SEU w Palmie.
Do wnętrza katedry wchodzi się przez Sagristia de Vermells, gdzie zgromadzono liczne przedmioty liturgiczne i średniowieczne dzieła,wśród nich wysoka na 2,30 m.pozłacana monstrancja, wykonana ze 120 kg srebra.Statua Maryi z ok.1380 r.przypisywaną Guillemowi SagrerzeNawa główna licząca 19,4 m. szerokości jest najszerszą z naw gotyckich katedr Europy(czwartą pod względem wysokości-w najwyższym punkcie osiąga 43,14 m.)Średniowieczny relikwiarz, wspaniałe lichtarze wykonane według projektu Gaudiego, ołtarzowe malowidła,niesamowicie zdobione sklepienie... -
Najlepiej udać się do katedry przed południem, kiedy światło słoneczne wpada do środka przez jeden z największych na świecie, rozetowy witraż.
Największa rozeta z witrażem o średnicy 12,55 m. zdobi absydę już od 1370 r.Często nazywana jest "okiem gotyku".
Baldachim Gaudiego na wiszącej metalowej konstrukcji w kształcie olbrzymiej korony cierniowej. wykonany z kutego żelaza nad ołtarzem (z 1912 r.).Choć od powstania baldachimu minęło l00 lat, nadal nie wszyscy Majorkańczycy są nim zachwyceni.Jak ten baldachim musi jednak wyglądać podczas mszy, gdy ołtarz oświetlają dziesiątki świec i lampionów ?

Mąż "podpiął się" do niemieckiej wycieczki i jako ten znający język sąsiadów, od tej pory , pilnie z przewodnikiem będzie zwiedzał wnętrze.A mnie pozostało wertowanie w jednej ręce przewodnika, w drugiej walka z aparatem, bo nie można tu robić zdjęć z użyciem lampy błyskowej.Nie mam pojęcia jak moja "blondynka"(czyt.aparat foto) to zniesie :)
Zniosła niestety fatalnie, co odbija się na jakości zdjęć.Słynna kazalnica w formie kielichu jest również dziełem Gaudiego


Pochodzące z 1795 r.organy zbudował Gabriel Tomas.
Sklepik z pamiątkami,wtopiony w bryłę kościoła.Raczej powinnam powiedzieć sklepik z kolejną tandetą.
Wychodzimy z katedry i przed nami uroczy wirydaż .Wszędzie piękne rośliny i zabytkowe elementy z początkowych czasów katedry.
Wypatrzyłam, że gliniany dzban "od zadku" ubity, pakuję się więc do niego i seria zdjęć.Za chwilę w moje ślady pójdą inni :)


Babcię Paulinki bolą nóżki, właściwie powinnam napisać, nożyska a więc chwilka relaksu i w miasto.

Zainteresowanych dalszą podróżą proszę o "zjechanie myszką"
na sam dół, po prawej stronie informacja "starszy post",
w którym opisałam nasze rendez-vous po tej niezwykłej wyspie.

2 komentarze:

  1. babcia Paulinki jest kokietką.Pozdrawiam
    A.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodam, że śliczną:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię w temacie publikowanego postu.. Możesz to zrobić jako osoba zalogowana lub wybierając z rozwijanej listy opcję ANONIMOWY