filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

niedziela, 19 stycznia 2014

Kreta 2013 -jaskinia Melidoni

Kreta, za względu na swój górzysty krajobraz ,"stoi"jaskiniami.
Jest ich tu ponad 5 tysięcy.Zaledwie kilka z nich jest dostępne dla ludzi.Mieliśmy ambitny plan, by zejść do dwóch, w rezultacie zobaczyliśmy tylko jedną.Dobrze, że chociaż zobaczyliśmy, bo to drugi dzień w "siodle", zbliża się wieczór, poza nami kilkadziesiąt kilometrów wrażeń, do domu około 20 km.Jednak rwie się dusza do raju, czy raczej do piekła, bo mijamy wioski określane jako "gniazda mafijnych bossów", którzy dorobili się na uprawie i handlu marihuaną.
Jaskinia  Melidoni znajduje się we wsi o tej samej nazwie .
Podobnie jak wszystkie słynne jaskinie Krety i ta przepojona jest mitologią..
w celu powiększenia zdjęcia, należy kliknąć na nie :)
 
MelidoniDojazd do jaskini  we wsi dobrze oznaczony.
Pniemy się naszym mopem w górę. 

Mamy szczęście, bo jaskinia otwarta tylko do 18.
Poza nami , nie licząc pani kasjerki , 
żywego ducha.Wstęp niestety, kosztuje 5 euro 
od osoby.Pani pyta o narodowość i do łapy dostajemy 
ostatnią  kartkę , ledwo zresztą czytelną , 
o  starożytnej i współczesnej historii tego niezwykłego miejsca.W czasach minojskich uważano ją za mieszkanie  giganta Talosa-obrońcy Krety, który na rozkaz Minosa, każdego dnia dwukrotnie okrążał wyspę
 w swoim brązowym pancerzu i zabijał obcych.Talos był synem Boga Hefajstosa(Wulkana).Ciało Talosa było zrobione z miedzi.Miało ono jednak słaby punkt.Żyły talosa zatkane były korkiem.Argonauci za pomocą czarodziejki Medei, żony Jazona, usunęli korek i w ten oto podstępny sposób wykończyli chłopa:)
W jaskini temperatura około 17 stopni, ale zupełnie nie czujemy chłodu.

Jaskinia składa się z jednej wielkiej komory na końcu schodów wydrążonych w skale i kilku dalszych sal, pokrytych piękną dekoracją naciekową.


Jaskinia Melidoni odegrała znaczącą rolę we współczesnej historii wyspy.Od czasu rozpoczęcia powstania przeciwko Turkom , mieszkańcy Melidoni , mężnie walczyli z turecką armią.Z tego też powodu, byli przedmiotem  ich ataków. .Jaskinia była miejscem schronienia dla miejscowych, którzy musieli uciekać przed zemstą Turków.W czasie tureckiego ataku w listopadzie 1823 r.
370 mieszkańców(dzieci, kobiety i starcy)schronili się w tej jaskini 
wraz z 30-toma powstańcami. Hussein Pasha otoczył jaskinię i  zażądał poddania się.Kiedy zgromadzeni w jaskini mieszkańcy wsi odmówili rozkazu, zaatakował jaskinię, tracąc w walce 24 swoich ludzi.Znieważony porażką zaplanował straszliwy odwet.Umocował ogromne ilości ładunków wybuchowych u wejścia do jaskini i podłożył ogień.Gdy uwięzieni drążyli otwory w korytarzach, Turcy je zatykali.W koncu u wylotu rozpalili ogniska.Dym, który dotarł do wnętrza, udusił wszystkich znajdujących się wewnątrz.Pozostałości ofiar spoczywają w sarkofagu umieszczonym  w głównym pomieszczeniu jaskini -Sali Bohaterów

 Jaskinia przepięknie oświetlona, pozwoliła na zrobienie zdjęć.

 fantastyczne  skalne nacieki zachwycają formami i kształtem, czasami wywołując jednoznaczne skojarzenia
wciąż trwają prace badawcze, w trakcie których odkrywa się kolejne korytarze zaznaczone na mapie w oficjalnej broszurce.

 1 komentarz:

  1. Byłam na Krecie w 2003 roku,jednak jaskiń nie oglądałam. Dziękuję Ci,ze mogłam u Ciebie odświeżyć wspomnienia.Pozdrawiam i gratuluję pięknych zdjęć.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię w temacie publikowanego postu.. Możesz to zrobić jako osoba zalogowana lub wybierając z rozwijanej listy opcję ANONIMOWY