filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

niedziela, 9 lutego 2014

Kreta 2013 -Margarites-wioska garncarzy

Wreszcie docieramy tam, gdzie planowałam od dawna.Margarites to stara wioska położona 300 m.n.p.m na północno-zachodnich zboczach gór Idi.Nazwa wsi nie pochodzi jednak od margerytek czyli popularnych u nas stokrotek, pochodzi prawdopodobnie od słowa "magara" (lub magarikata), co oznaczało "glina" w czasach bizantyjskich.Jeden z czterech na Krecie ośrodków garncarstwa, słynie od wieków właśnie z wyrobu ceramiki.

po kliknięciu na zdjęcie otworzy się w większym rozmiarze :) To tutaj wypalano ogromne pitosy - niegdyś wazy do przechowywania różnych produktów a obecnie służące raczej do ozdoby ogrodów.

Wzdłuż głównej ulicy i w bocznych uliczkach działa ponad 20 pracowni.

Naczynia, szklanki, dzbanki, bibeloty, kopie gier minojskich, starożytne "wybryki" (jak kubek sprawiedliwości) i inne przedmioty do praktycznego wykorzystania .
Niektóre wytwarzają interesujące, oryginalne naczynia  ozdobione charakterystycznym motywem kwiatowym oraz inne wzorowane na tematyce minojskiej.Glina pozyskiwana w okolicy jest bardzo dobrej jakości i wymaga tylko jednokrotnego wypalania.


Przy wąskich zaułkach zachowało się sporo tradycyjnych kreteńskich domów z ozdobnymi portalami.Jest też piękny kościółek " wciśnięty" między budynki.

Budynki władców weneckich, tu
pozostałości po rezydencji  rodziny Dandolo, jak wskazuje litery G D napisem.
W nadprożu drzwi rezydencji jest wyrzeźbiony napis; 
"Tempore Felici nominantur Amici - Dum Fortuna Perit nuUusamihuserìt. 
5 Magio 1634"
(dwuwiersz z Owidiusza)


i jeszcze jeden kościółek św.Dymitra

Kościół Agios Ioannis Theologos posiada freski z 1383.Gdybyśmy wcześniej o tym widzieli, z pewnością obok garnków , zwiedzilibyśmy dokładniej obiekty sakralne w tej wiosce.zdjęcia własne
informacje czerpałam z przewodnika Pascala -Kreta i Santorini 
oraz ze stron google gr.