filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

sobota, 28 stycznia 2017

Korfu 2016-Antipernoi -Kavallouri z cyklu korfiańskie wsie

klik w napis kontynuacja postu ze strony

Z Karousades kieruję się do  wioski Antipernoi położonej na północno -wschodnim cyplu wyspy,tuż obok popularnego wśród Anglików Sidari.
Trzeba jednak zjechać z głównej drogi w kierunku Karousades, by dotrzeć do Antipernoi.Nie zatrzymuję się tu długo, bowiem  zaplanowałam na dzisiaj objazd wszystkich wioseczek położonych w tej części wyspy.Podczas następnego pobytu na wyspie, odwiedzę na dłużej te wsie, które najbardziej "wpadły mi w oko" :)
klik w trójkącik -prezentacja

 Antipernoi jest położona na wysokości 80 m.n.p.m.Wieś liczyła pod koniec ubiegłego wieku około 260 mieszkańców.Odnoszę wrażenie, że obecnie jest ich znacznie mniej.Kilka minut wcześniej w Karousades wieś tętniła życiem, tutaj nikogo.                                                 w tle ckościół św.Trójcy

"Przeleciałam" się wzdłuż i wszerz,nic szczególnego nie zwróciło moją uwagę , wsiadam więc na moplika i kieruję się do następnej miejscowości - bardziej zaludnionej od poprzedniej,Kavalouri, która zachwyciła mnie architekturą domów rodem z Wenecji .Wieś oddalona około 35 km od miasta Korfu i lotniska.Jest położona bardzo blisko słynnych plaż i kurortów na wyspie jak "Canal d'Amour", Roda, Sidari i Acharavi.Warto tu zajrzeć, zbaczając z głównej drogi wiodącej z południa na północ.
We wsi mieszkał znany malarz Angelos Giallinas (1857-1939),którego obrazy wiszą w galeriach na całym świecie.
film autorstwa Mr Nikos
Tu w tej maleńkiej wsi kupił rezydencję  z XVI w.należącą do  rodziny Chalikiopoulos.W domu do dzisiaj można znaleźć ślady bytności artysty.Niestety , brama zamknięta "na głucho",

                               Ledwo widoczny herb rodziny Chalikiopoulos
Dom i magazyny ,stajnia , wszystko  wymaga niestety gruntownej renowacji.
Dwór to 800 m kwadratowych zbudowany  około1540 r.,częściowo został odrestaurowany w 2008 r. Obawiam się ,że dwór popadnie jednak w ruinę bowiem prace konserwacyjne utknęły w martwym punkcie z powodu różnicy zdań dotyczących zachowania zewnętrzych cech całego obiektu.Dwór ze względu na wartość historyczną , Korfiacy najchętniej widzieliby  jako obiekt muzealny ,poświęcony jego ostatniemu gospodarzowi-malarzowi A.Giallinasowi. Może przyciągnąłby do tej wioski miłośników jego akwarel przedstawiających piękno wyspy.
Dwory, takie jak ten, w Kavalaouri, są wytworem epoki weneckiej, pozostałością średniowiecznego systemu feudalnego, który miał swoje początki z okresu panowania Andegawenów na wyspie  w 13 wieku.
Dom,właściwie pałac znany jako  "The Artist Korfu" oraz 18 akrów gajów(70.000 m kw) ,500 drzew oliwnych i drzew owocowych ,pastwisk,jest  obecnie do sprzedania, jego  cena to 1.200.000 euro.Bagatela :)
zdjęcia ze strony
                                                     zdjęcia ze strony
We wsi piękny kościółPoniżej obwoźny handel-szwarc, mydło i powidło 
Obiekty, które były dla mnie ciekawe, nie do zwiedzenia, może następnym razem, obieram kierunek na Agrafi, które zaciekawi mnie pięknym położeniem , kościołem na wzgórzu i  niestety przykrym doświadczeniem -spotkaniem ze żmiją .Brr.