filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

niedziela, 20 marca 2011

Zakynthos - samochodem po wschodniej części wyspy-dzień drugi

Alikes-Przylądek Keri-Agios Sostis-Gerakas -Porto Zorro -miasto Zakynthos -Psarou-Alikes


Wyruszamy jak zwykle zaraz po kontynentalnym śniadanku.
Trasa opracowana wczorajszego dnia,ale jak to zwykle ja, korci mnie, aby zjechać z wytyczonego traktu i wąską szutrową drogą dojechać tam, gdzie jak mi się zawsze wydaje,żaden turysta nie zagląda.
Ach ta moja megalomania :) pniemy się naszym Fiatem wysoko w górę,
droga asfaltowa przechodzi w szutrową i klops, dalej jechać nie można.
Ale mamy start....Za to przed nami drzewa figowe a owoce? Rozpływają się w gębie.
Po kliknięciu w zdjęcie otworzy się w dużym rozmiarze

Zjeżdżamy w dół, nie zatrzymując się nigdzie.Kierunek Przylądek Keri.
Pstrykam fotki z auta,jakość więc "byle jaka" :)
W drodze na przylądek mijamy nieliczne ocalałe po trzęsieniu ziemi
w 1953 roku kamienne budynki.


  
Po raz kolejny doświadczamy niezwykłej uprzejmości Greków.
Dzięki informacji pana, bezbłędnie trafiamy do celu.Półwysep Keri to wysunięta najdalej na południe część wyspy
Stąd 20 km do stolicy wyspy.Wieś znajduje się na szczycie zielonego wzgórza ,
które zamieszkuje około 700 stałych mieszkańców.Wąskie uliczki, kamienne domki z pomarańczowymi dachami.Wspinamy się stromą drogą do Keri Lighthouse , gdzie znajduje się przepiękny punkt widokowy.

Zjeżdżamy w dół do portu.Miejscowa legenda głosi, że Matka Boska ochroniła 
Keri przed najazdem piratów ,kryjąc wieś w morskiej mgle,stąd pełno tu budowli,
jeszcze sprzed trzęsienia ziemi.
W porcie można wypożyczyć łódki lub motorówkę i popłynąć na pobliską wyspę Marathonisi,bo podziwiać piękne jej wybrzeże i znajdujące się tam groty.
Jeśli ktoś chciałby zejść na ląd, to musi liczyć się z tym, że może tylko pochodzić
przy samym brzegu morza, aby nie zdeptać jaj, które żółwie składają właśnie na plaży.Porządku pilnuje strażnik w budce zlokalizowanej w samym środku plaży.

 Widok z porciku w Keri Beach na Marathonisi,maleńką wyspę
 przypominającą kształtem żółwia,znajdującą się w zatoce Laganas.

Zatokę , upodobały sobie żółwie morskie (caretta caretta).
Cała 14-kilometrowa zatoka to strefa ochronna tych żółwi. Miejsca lęgowe to piaszczyste plaże m.in. w Laganas, Kalamaki, Gerakas.Żółwiki wykluwają się na początku sierpnia do końca września, kiedy przyjeżdża najwięcej turystów.Sześciocentymetrowe maleństwa wypełzają po 50-dniowej inkubacji, ale często zmylone światłem lokali ,ciągną w górę plaży, gdzie czeka je śmierć z wyczerpania i odwodnienia.Z Keri Beach kierujemy się do niewielkiej miejscowości Agios Sostis,położonej tuż obok Laganas.Mimo, że drogowskazów moc, kilka razy kręcimy się w kółko


Wreszcie jest, widoczna z daleka.Charakterystyczną wizytówką tego miejsca jest maleńka wysepka położona tuż przy brzegu,do której wiedzie drewniany mostek.

 Ponoć na tej wysepce odbywają się latem głośne imprezy, znane na całej wyspie.
Trzeba przyznać , że miejsce jest niezwykle urokliwe.Od strony morza wysepka ma maleńką kamienistą plażę.
Żegnamy urocze Agios Sostis
i obieramy kierunek na Gerakas.Plaża Gerakas przez wielu uważana jest
za najpiękniejszą plażę na wyspie.
Utworzony Morski Park Narodowy, który obejmuje całą zatokę pomiędzy
przylądkami Gerakas i Keri.Wprowadzono tu trzystopniową kontrolę ograniczającą dostęp ludzi, a na plażach obowiązuje przez całą noc "godzina policyjna".

Swoją doskonałą opinię zawdzięcza nie tylko wspaniałemu piaszczystemu wybrzeżu,ale i żółwiom Caretta Caretta które właśnie na tej plaży składają jaja.Samica żółwia wypełza z morza na plażę skąpaną w świetle księżyca.Wytężając wszystkie siły, 90 kilogramowa samica szuka odpowiedniego miejscai tylnymi płetwami wygrzebuje jamę.Składa w niej 100 miękkich jaj, wielkości piłeczki pingpongowej, przykrywa je piaskiem i wyczerpana wraca, by odpocząć w płytkim morzu.Niebezpieczeństwa czyhają na żółwicę Caretta caretta,zanim jeszcze dotrze na plażę.Szacuje się, że niemal połowę samic kaleczą rowery wodne i śruby motorówek ciągnących narciarzy wodnych i parolotniarzy.
Śmiertelnie groźne są także śmieci wyrzucane beztrosko do morza.Żółwie duszą się , usiłując połknąć plastikowe torebki, które biorą za swój ulubiony pokarm - meduzy.Jaja. które nawet uda się złożyć na plaży , często są niszczone przez motocykle,końskie kopyta i samochody.Parasole plażowe są nieświadomie wbijane w gniazda.Młode żółwie zaplątują się też w korzeniach drzew tamaryszkowych, sadzonych pośpiesznie,by zapewnić plażowiczom cień.Nawet zwykła dziura po budowie zamku z piasku,może stać się płytkim grobem.
Porto Zorro-niewielka plaża na półwyspie Vassillikos.Warto zrobić sobie
tutaj postój w drodze do Alikes.Na  plaży leżaki i parasole, TYLKO DLA NAS, BO TURYSTÓW BRAK :)Cechą charakterystyczną tej plaży są skalne formacje zanurzone w krystalicznie czystej wodzie.

 miasto Zakynthos- największe miasto na wyspie i jednocześnie jej stolica.
Miasto usytuowane jest wzdłuż wybrzeża, przy którym znajduje się największy na wyspie port.Tuż nad miastem górują dwie skarpy.
Na jednej z nich usytuowany jest zamek i osada Bohali (dzielnica miasta).
Właśnie stamtąd warto popatrzeć na miasto.Niestety, tam już nie dotarliśmy,
moje stare nożyska odmówiły posłuszeństwa.Znowu kolejne postanowienie,
możemy przecież tu jeszcze powrócić :)Miasto zostało praktycznie zupełnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku i w całości odbudowane.W zasadzie to dwie główne jednokierunkowe ulice


  WRACAMY DO ALIKES
9 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne informacje. Mam pytanie: czy zdjecia byly robione rowniez dnia 21 marca?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcia są z września 2009 roku, a post pisałam w marcu :)Pozdrawiam i zachęcam do odwiedzenia tej maleńkiej, ale urokliwej wyspy .

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nieco inne pytanie. Jak się jeździ tamtejszymi drogami. Ja boję się jeździć pożyczonym samochodem nawet w Polsce, a wiem, że najlepiej wyspy zwiedzać wypożyczając samochód. Czy ubezpieczanie w wypożyczalni samochodów obejmuje wszystkie kolizje i awarie ? Jak to wygląda od strony formalnej. Masz może takie informacje ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam tam prawie pięć lat temu, ubezpieczenie w pakiecie, wyspa maleńka, jeździ się wspaniale, teraz im starsza, podróżujemy po wyspach tylko i wyłącznie skuterem.Polecam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry, wiem że byliście Państwo dość dawno na wyspie, ale może pamiętacie (tak pi razy oko) jaka była cena wynajęcia łódzi/motorówki na Marathonisi?

  OdpowiedzUsuń
 6. od 90-160 euro dzień w Laganas w zależnosci od lux:)

  OdpowiedzUsuń
 7. 70euro dla 4 osób w sierpniu 2014 motorówka z kierownicą i zapasowym silnikiem na 5 godzin w cenie paliwo ale jak ktoś chce zobaczyć żółwie to polecam wynająć pedalo (rowerek wodny) o godz.16.00 w kalamaki do tego maska płetwy i gwarantuje 100% zobaczycie żółwie a jak ktoś dobrze pływa to może z nimi popływać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

   Usuń
  2. wybieram sie z dziećmi na Zakynthos w czerwcu .bardzo zalezy mi na zobaczeniu zółwi.podpowiedz z rowerkiem:wspaniała.mozesz mi cos więcej podpowiedzieć? w jakim kierunku szukać żółwi na morzu?

   Usuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię w temacie publikowanego postu.. Możesz to zrobić jako osoba zalogowana lub wybierając z rozwijanej listy opcję ANONIMOWY