filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

wtorek, 24 marca 2015

Kapliczki i krzyże przydrożne w Paniowach

Powróciłam na moment do kapliczkowego wątku, bo wioska leżała mi na sercu.Brakowało mi od ostatniej wizyty w Paniowach trzech obiektów i zupełnie przypadkowo trafiły w obiektyw, gdy wracałam z Borowej Wsi do Orzesza.Nie sądziłam, że trasa, którą jechałam kilkakrotnie, należy administracyjnie do tej miejscowości a tu zonk.Brakujące obiekty znalazły się same :)
Paniowy to sołectwo miasta Mikołów, wcześniej wieś wzmiankowana w 1282 r., zniszczona w 1473 r. wraz pierwotnym kościołem przez księcia rybnickiego Wacława w związku z jego konfliktem z księciem cieszyńskim Przemykiem, do którego wieś należała.
Paniowy
1282 r. Pierwsza wzmianka o Paniowach. 
Pod tą datą występuje w Źródłach Piotr z Paniow (Petrus de Panow) syn Gosława.
 W centrum wsi kościół i budynek OSP.
Jak przystało na patrona strażaków, św.Floriana,
kapliczka ze świętym znajduje się na budynku remizy OSP .
w celu powiększenia zdjęcia wystarczy kliknąć na nie:)Niewielka kapliczka wmurowana w parkan otaczający kościół. 
W szklanej witrynie została umieszczona figurka MB Z Lourdes.
tuż obok krzyż 
Krzyż przy zabytkowym kościele św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół ma ładną sylwetkę, jego charakterystycznymi elementami są trzy barokowe kopuły zwieńczające wieże oraz kaplicę. Jest to świątynia zrębowa.Dach od 2000 r. kryty jest gontem, wcześniej blachą (n.p. dach wieży) i łupkiem ołowianym.

Wieża na osi, słupowa, zwieńczona gontowym daszkiem, barokowym cebulastym hełmem i ośmioboczną latarnią posiada dzwon z 1509 r., pochodzący z wcześniejszego kościoła.
 http://www.drewnianyslask2.za.pl/mikolow2.html
Krzyż misyjny na placu kościelnym

Na jednej ze ścian kościoła tablica z informacjami na temat dziejów parafii i kościoła.


Teren kościelny otoczony kamiennym murem, a sam kościół cmentarzem powiększonym w 1868 r, dzięki darowiźnie ówczesnego właściciela wsi hr. Wehnera Posadowsky'ego.


Krzyż przy ulicy Wolności 17

Krzyż przy ulicy Starowiejskiej

Krzyż przy ulicy Mokierskiej

Przy ul. Przelotowej  25  stoi skromna,datowana na XIX wiek murowana ,otynkowana na biało,kapliczka domkowa typu wiejskiego,  przykryta dachem dwupołaciowym ,pokrytym dachówką ceramiczną typu “karpiówka”.
Od frontu dwuskrzydłowe drzwi  w okratowane,bez szyb. Niemalowane chyba od trzydziestu lat.
Otwór drzwiowy zamknięty półokrągłym łukiem,nad gzymsik wykonany z cegły pełnej. Na jego środku osadzona jest mała latarenka. Ściankę szczytową dookoła ozdabia ceglana opaska,nad którą zamontowany jest skromny krzyż kardynalski.
We wnętrzu można dojrzeć niewysoką figurkę św. Jana Nepomucena
postawioną na drewnianym postumencie, nie wiadomo czyjego autorstwa.
Figurę określa się jako polichromowaną o cechach barokowo-ludowych.
Krzyż na skrzyżowaniu ulicy Starokościelnej i Przelotowej 36
Mam nadzieję , że wszystkie kapliczki i krzyże znalazły się w tym poście.

3 komentarze:

 1. Przepiękny ten kościółek, uwielbiam takie proste w formie i skromne świątynie, mają w sobie tyle klimatu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Często mijam w pośpiechu, a szkoda, bo to może być celem ciekawej wycieczki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie jest gdy tak niespodziewanie znajdzie się na swojej trasie to co szuka się od dawna.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię w temacie publikowanego postu.. Możesz to zrobić jako osoba zalogowana lub wybierając z rozwijanej listy opcję ANONIMOWY