filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

wtorek, 8 października 2013

Skuterem po Krecie -dzień pierwszy.cz.I-Rethymnon-Gonia-Frantzeskiana Metohija-Kato Varsamonero

Na ten moment czekałam z utęsknieniem.Wreszcie wypożyczamy motor na trzy dni i postanawiamy wypuścić się, jak to mamy w zwyczaju, na samodzielne zwiedzanie wyspy.Wypożyczenie skutera w Sfakaki, miejscowości ,gdzie mieszkamy, kosztuje , bagatela, 75 euro na trzy dni i to w dodatku skutera o pojemności 80 cm3.Pani wspomina jeszcze o kaucji i co najważniejsze, to skuter nie jest w pełni ubezpieczony. Decydujemy się zatem na wycieczkę do Rethymnonu, oddalonego o 11 km od Sfakaki i wypożyczenie tamże  pojazdu.Skuter o pojemności 125 cm3 na 3 dni-to wydatek 65 euro i to w dodatku z pełnym ubezpieczeniem.Jeśli chodzi o paliwo, to benzyna bezołowiowa 95 kosztuje około 1,7-1,8 € za litr.Docieramy miejskim autobusem za półtora euroska do Rethymnonu pustego o tej porze dnia.Jest przed 9,  turystów jak i miejscowych niewielu.Czekamy na otwarcie biura podróży.
w celu powiększenia zdjęcia wystarczy kliknąć na nie :)
Niestety, nasz "rumak" ma uszkodzony licznik kilometrów i nie jestem w stanie powiedzieć, ile km pokonał, z pewnością bardzo dużo,wiem jednak, że  pojazd spisał się doskonale, mimo, że nie był pierwszej młodości.I tu mieliśmy z nim wiele wspólnego :)
Rethymnon-Gonia-Metohia-Varsamonero
mapa
Główną arterię komunikacyjną Krety stanowi tzw. droga krajowa. Przebiega  ona wzdłuż północnego wybrzeża wyspy łącząc jej zachodni i wschodni kraniec.My zjeżdżamy  z "krajówki" i kierujemy się w głąb wyspy.To będą wspaniałe trzy dni w siodle.
 GONIA
około 10 km południowy-zachód od miasta Rethymnon- malownicza miejscowość położona ok. 222 m npm


Frantzeskiana Metohija -203 m n.p.m
położenie
 klik w strzałeczkę 
made in Gabi:)W wiosce urodziła się Chryssoula Mamagakis ,matka znanego muzyka
Ανδρέα Ροδινό (Andrea Rodinosa) przedwcześnie zmarłego  na gruźlicę  lirnika.Tu też wychowwyał się Andrea.
(1912 -1934)
9 lutego 1934 cała Kreta opłakiwała stratę artysty
W greckich googlach znalazłam informację, że we wsi miało powstać muzeum artysty, niestety dom jest obecnie w stanie opłakanym. 


zdjęcie z netu


jak ja kocham te klimaty !
 
dzieci wszędzie takie same :)


Kościół na Placu Objawienia w Frantzeskiana Metohija wzniesiony w 1887 roku
Kato Varsamonero -257 m npm
mapa

Ten kto chce poznać prawdziwą  Kretę, powinien zapuścić się głąb wyspy,z dala od turystycznych szlaków, przysiąść w  tawernie, napić się z miejscowymi raki czy zimnej frappe, bo dopiero w malowniczych wioskach toczy się prawdziwe  życie.Wysoko w górach czas stanął bowiem w miejscu, na drogach wciąż można spotkać udające się na targ Kretenki w czarnych chustach.W większości wiosek życie płynie tak jak przed 40 czy 50laty.

autor gaganisg
W takie miejsca nie dotrą zorganizowane wycieczki, dlatego właśnie warto wypożyczyć auto, skuter , by trafić do wymarzonego miejsca i poczuć atmosferę prawdziwego życia
w wiosce urodził się w 1934 r. znany
tancerz Paraskevas Menioudakis.Z tańcem zaczął "flirtować" w wieku 14 lat.Był największym propagatorem tańca kreteńskiego.
Zmarł przedwcześnie 18 grudnia 1991 roku

Grupa taneczna Vrakoforoi 
Zdecydowanie polecam skuter.To najtańszy i najpopularniejszy środek lokomocji wśród miejscowych.A dla nas najatrakcyjniejszy. zdjęcia Paraskevasa Menioudakisa ze strony
ParaskevasMenioudakis


cd podróży w następnej odsłonie-zapraszam do Argiroupoli :)

6 komentarzy:

 1. I to jest prawdziwa Kreta.Pięknie pozdrawiam turystów -Andzrej

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała relacja, pozazdrościć energii i pasji
  Annna

  OdpowiedzUsuń
 3. czy przy wypozyczaniu skutera wymagane jest prawo jazdy na motor? pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za relacje!
  Jak z noclegami w tych górach? Czy da się znaleźć nocleg "ad hoc"? Jak było u was z tym?
  Dziękuję za odpowiedź. Edward

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Edwardzie, nie mam pojęcia.Zawsze wieczorem wracaliśmy na kolację do bazy ,czyli do Sfakaki koło Rethymnonu.Podróż skuterem przez Kretę dostarcza adrenalinyy i zostawia wspomnienia na lata.Razem z mężem mamy 131 lat i daliśmy radę ,zatem pozwól sobie na odrobinę szaleństwa z zachowaniemostrożności w tle.Serdecznie pozdrawiamy.

   Usuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię w temacie publikowanego postu.. Możesz to zrobić jako osoba zalogowana lub wybierając z rozwijanej listy opcję ANONIMOWY