filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

piątek, 15 marca 2013

Achillion (Achilleion -pałac cesarzowej Sissi -Korfu dzień drugi


Siódmy września 2012- drugi dzień naszej skuterowej eskapady.Dziś "zaliczamy " Pałac Achilleion,Pelekas,Sinarades oraz Liapades,Makrades i  Lakones. Przejedziemy 97 km. Wyjazd z "Bellos Beach" z Tsaki koło Benitses tuż po śniadanku, w plecaku szproty w tomacie.
Dziś zaplanowaliśmy odwiedzić neoklasycystyczny pałac cesarzowej Elżbiety (Sissi) w pobliskim Gastouri. Powstał rok po śmierci jedynego syna Sisi, w roku 1890. Motywem przewodnim wystroju pałacu jest mit o Achillesie.Podziwiać będziemy doryckie, jońskie i romańskie elementy.Jak dojechać do pałacu-
ze stolicy wyspy należy kierować się na południe. Można zjechać z drogi do Lefkimmi w oznakowanym miejscu, można również pojechać inną, oznaczoną drogą bezpośrednio ze stolicy.
klik w zdjęcie  celem powiększenia go :)

Mimo, że tak blisko, to fatalne oznakowanie sprawia, że krążymy wokół i wreszcie od "zadku" zdobywamy wejście do pałacu.Ale warto było, po po drodze "zaliczyliśmy" kolejne widoki i obiekty .
Na miejscu brak parkingu, więc jeśli ktoś podróżuje samochodem, powinien lepiej zaparkować przy ulicy, najdalej od bramy pałacu, gdzie autokary znacznie przeszkadzają w manewrach.Nasz mop zmieścił się też nie bez trudu, bo takich skuterowych turystów było w tym dniu więcej.
Pałac Achilleion należy do najczęściej zwiedzanych obiektów na wyspie.W niezwykle okazałej kremowo-białej rezydencji na szczycie wzgórze wystawiono naprawdę fascynujące zabytki.Urody dodają też ogrody pełne rzeźb i doskonałe widoki na wybrzeże.
Bilet wstępu to wydatek siedmiu euro , dzieci,studenci i grupy zorganizowane  mają znaczną zniżkę.Najlepiej dla indywidualnego turysty zawitać tu tuż po otwarciu, czyli ok.godz.8-9, potem cały pałac "zadeptany" jest przez grupy wycieczkowe.Ma to czasem plus, gdyż można"załapać się" na grupę z Polski z przewodnikiem i razem zwiedzać pałac.

Nie możemy oderwać oczu od budowli, a że mało decyzyjna , jak zwykle zresztą jestem, więc zdjęć "mnogo"
 Posiadłość  - willa Achilleon, nazwana od ulubionego bohatera cesarzowej Elżbiety-Achillesa.wzniesiona została w latach 1890-1891 i  od początku miała stanowić dlaniej miejsce ucieczki przed intrygami habsburskiego dworu oraz łagodzić smutek związany z chorobą i samobójstwem jej syna, arcyksięcia Rudolfa  a także gorycz coraz gorszych relacji z mężem Franciszkiem Józefem  .

 Budowa pałacu zaczęła się pod nadzorem architektów Rafaella Carito i Antonia Landi. Prawie każdy element budowli został zainspirowany grecką mitologią.


Za symbol pałacu cesarzowa wybrała charakterystyczny motyw delfina przymocowanego do korony.
Cesarzowa była wielbicielką kultury i literatury greckiej. Będąc małą  dziewczynką zaczytywała się w Iliadzie i Odysei, chodziły słuchy że znała je na pamięć. Znała też język grecki.

W urządzonym na parterze muzeum eksponowana jest liczna i bardzo interesująca kolekcja obrazów, rzeźb, mebli , strojów i osobistych przedmiotów osób związanych z pałacem .
portrety cesarzowej Sissi
 biżuteria cesarzowej
 


 Łoże cesarzowej 
 portret Wilhelma II
 
W komnatach cesarza  Wilhelma II wystawione eksponaty związane z tematyką morską -makieta statku i obrazy morskie.
niezliczona ilość posągów Klatka schodowa

obraz Achillesa podczas zwycięskiej parady.
Sufit głównego holu przedstawia cztery pory roku i jest dziełem włoskiego artysty malarza Pałacowa kaplica


Wspaniałą ozdobą rezydencji jest ogród pełen palm, krzewów różanych, opuncji i kalii oraz niezliczonej ilości rzeźb i posągów.Patron pałacu -posąg  umierającego Achillesa trafionego strzałą przez Parysa w piętę,to ogromny odlew z brązu, dzieło niemieckiego rzeźbiarza Ernsta Hertera (1846-1917).Rzeźba stoi tyłem do pałacu, ponoć rysy twarzy Achillesa przypominały cesarzowej twarz jej tragicznie zmarłego syna Rudolfa... Pałac nie tylko nosi imię Achillesa, ale też całym swym wystrojem związany jest z postacią herosa oraz innymi postaciami mitologicznymi.   posągi dziewięciu muzW najbardziej oddalonym miejscu, pod pomnikiem ośmio-metrowego posągu zwycięskiego  Achillesa, 
znajduje się punkt widokowy ze wspaniałą panoramą na zatokę i wybrzeże Grecji kontynentalnej oraz Albanii.Tarcza Achillesa ma kształt meduzy.
Ze względu na gabaryty pomnika, został on na wyspę przywieziony w częściach.
Cesarz Kajzer miał nadzieję, że pomnik będzie widoczny z wybrzeża wyspy, lecz palmy przysłoniły
 po latach wojownika

od 1983 roku, pałac jest utrzymywany dzięki dotacji Greckiej Organizacji Turystyki. W czasach I wojny światowej działał tu szpital wojskowy i więzienie dla kobiet.na przełomie lat 70 i 80 tych kręcono tu film z Jamsem Bondem"Tylko dla twoich oczu", poza tym aż do 1997 roku w pałacu mieściło się jedyne na Korfu kasyno.

więcej informacji na temat pałacu tu
Achilleion (Corfu)
nie będę zatem kopiowała informacji.Dodam tylko, że Sissi zmarła w 1898 r, zamordowana przez włoskiego anarchistę, a w 1908 r.pałac nabył po 10 latach cesarz niemiecki Wilhelm II , 
upamiętniony na Korfu za sprawą słynnego punktu widokowego w Pelekas, tzw. tronu Kajzera o którym napiszę  w kolejnym poście .Cesarz odwiedzał pałac do 1914 r.
Wiele informacji uzyskałam z tego wspaniałego bloga
http://monika-kalimeraellada.blogspot.com/2012/02/achillion-nie-tylko-dla-sisi.html

7 komentarzy:

 1. Sissi jako kobieta nieprzeciętna stworzyła sobie nieprzeciętny dom. Willa nieco mi przypomina pałac w Liwadi na Krymie. Wiedziałam że cesarzowa nie lubiła Wiednia i często podróżowała, ale nie wiedziałam, że miała willę na Korfu. Piękna wycieczka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna willa. Dzięki Twoim licznym zdjęciom czuję się, jakbym ją osobiście zwiedził.
  W różnych miejscach Europy znajdujemy ślady po Sissi. Twój post tylko to potwierdza. Chciałbym kiedyś zobaczyć to piękne miejsce.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe miejsce, zazdroszczę wizyty na Korfu i możliwości zwiedzania pałacu Sissi. Cieszę się, że dzięki Twojej relacji miałam okazję zobaczyć chociaż na zdjęciach jak tam wygląda. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pałac piekny i klimatyczny ale nie chciałabym w takim mieszkac....
  choc jako rezydencja jest wspaniały ....

  OdpowiedzUsuń
 5. W połowie maja tego roku byłam w tej rezydencji i też jestem pod wrażeniem jej wielkości i możliwości obejrzenia. Najwięcej podobał mnie się ogród z ta wspaniałą zielenią i pięknie kwitnącymi krzakami. Może dlatego, że to początek wiosny. Cudownie było, no i pogoda dopisała. Polecam wszystkim kto pojedzie na Korfu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. wspaniałe zdjęcia i wyczerpująca informacja zachęca do odwiedzenia tego arcy ciekawego miejsca, dzięki Aśka

  OdpowiedzUsuń
 7. miło powspominać:) pamiętam, że przytaszczyłam stamtąd obowiązkowy likier z kumkwatu, który jak sie póżniej okazało, sprzedawany był na całej wyspie i chyba nawet taniej:)))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię w temacie publikowanego postu.. Możesz to zrobić jako osoba zalogowana lub wybierając z rozwijanej listy opcję ANONIMOWY