filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

sobota, 28 stycznia 2017

Korfu 2016-Antipernoi -Kavallouri z cyklu korfiańskie wsie

klik w napis kontynuacja postu ze strony

Z Karousades kieruję się do  wioski Antipernoi położonej na północno -wschodnim cyplu wyspy,tuż obok popularnego wśród Anglików Sidari.
Trzeba jednak zjechać z głównej drogi w kierunku Karousades, by dotrzeć do Antipernoi.Nie zatrzymuję się tu długo, bowiem  zaplanowałam na dzisiaj objazd wszystkich wioseczek położonych w tej części wyspy.Podczas następnego pobytu na wyspie, odwiedzę na dłużej te wsie, które najbardziej "wpadły mi w oko" :)
klik w trójkącik -prezentacja

 Antipernoi jest położona na wysokości 80 m.n.p.m.Wieś liczyła pod koniec ubiegłego wieku około 260 mieszkańców.Odnoszę wrażenie, że obecnie jest ich znacznie mniej.Kilka minut wcześniej w Karousades wieś tętniła życiem, tutaj nikogo.                                                 w tle ckościół św.Trójcy

"Przeleciałam" się wzdłuż i wszerz,nic szczególnego nie zwróciło moją uwagę , wsiadam więc na moplika i kieruję się do następnej miejscowości - bardziej zaludnionej od poprzedniej,Kavalouri, która zachwyciła mnie architekturą domów rodem z Wenecji .Wieś oddalona około 35 km od miasta Korfu i lotniska.Jest położona bardzo blisko słynnych plaż i kurortów na wyspie jak "Canal d'Amour", Roda, Sidari i Acharavi.Warto tu zajrzeć, zbaczając z głównej drogi wiodącej z południa na północ.
We wsi mieszkał znany malarz Angelos Giallinas (1857-1939),którego obrazy wiszą w galeriach na całym świecie.
film autorstwa Mr Nikos
Tu w tej maleńkiej wsi kupił rezydencję  z XVI w.należącą do  rodziny Chalikiopoulos.W domu do dzisiaj można znaleźć ślady bytności artysty.Niestety , brama zamknięta "na głucho",

                               Ledwo widoczny herb rodziny Chalikiopoulos
Dom i magazyny ,stajnia , wszystko  wymaga niestety gruntownej renowacji.
Dwór to 800 m kwadratowych zbudowany  około1540 r.,częściowo został odrestaurowany w 2008 r. Obawiam się ,że dwór popadnie jednak w ruinę bowiem prace konserwacyjne utknęły w martwym punkcie z powodu różnicy zdań dotyczących zachowania zewnętrzych cech całego obiektu.Dwór ze względu na wartość historyczną , Korfiacy najchętniej widzieliby  jako obiekt muzealny ,poświęcony jego ostatniemu gospodarzowi-malarzowi A.Giallinasowi. Może przyciągnąłby do tej wioski miłośników jego akwarel przedstawiających piękno wyspy.
Dwory, takie jak ten, w Kavalaouri, są wytworem epoki weneckiej, pozostałością średniowiecznego systemu feudalnego, który miał swoje początki z okresu panowania Andegawenów na wyspie  w 13 wieku.
Dom,właściwie pałac znany jako  "The Artist Korfu" oraz 18 akrów gajów(70.000 m kw) ,500 drzew oliwnych i drzew owocowych ,pastwisk,jest  obecnie do sprzedania, jego  cena to 1.200.000 euro.Bagatela :)
zdjęcia ze strony
                                                     zdjęcia ze strony
We wsi piękny kościółPoniżej obwoźny handel-szwarc, mydło i powidło 
Obiekty, które były dla mnie ciekawe, nie do zwiedzenia, może następnym razem, obieram kierunek na Agrafi, które zaciekawi mnie pięknym położeniem , kościołem na wzgórzu i  niestety przykrym doświadczeniem -spotkaniem ze żmiją .Brr.

2 komentarze:

  1. Dziękuję Ci za słoneczny spacer :) Tego potrzebowałam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja natomiast bardzo Ci dziękuję za komentarz.Już myślałam, że nikt tu nie zagląda.Serdecznie pozdrawiam.Opisane miejscowości nie są atrakcyjne dla turysty, który przyjeżdża na Korfu na wypoczynek.Natomiast jeśli przyjechało się ciut na dłużej, naprawdę warto "zapuścić " się w te urocze wioski, by poczuć atmosferę korfiańskiej wsi.

      Usuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię w temacie publikowanego postu.. Możesz to zrobić jako osoba zalogowana lub wybierając z rozwijanej listy opcję ANONIMOWY