filmy

O mnie

Moje zdjęcie
Orzesze, Śląsk, Poland
Życie jest cudowną drogą,której piękna nie może przysłonić nawet największa klęska.Cudowność tej drogi wynika z tego,że krzyżuje się ona z innymi. Innymi drogami innych ludzi.Dlatego najpiękniejsze są te skrzyżowania...Jestem psychologiem ,stypendystką ZUS-u , ale nadal aktywną zawodowo.Kocham podróże,podczas których najbardziej fascynują mnie inni ludzie. Moja muzyczna fascynacja od zawsze -Ewa Demarczyk, Cesaria Evora, bez nich byłabym innym człowiekiem. Fotografuję kapliczki, gdziekolwiek jestem...święci, tradycja, splatana z przyrodą , to też moje widzenie świata. Nie martwię się czasem, albowiem - jak pisała Agnieszka Osiecka - młodość może nas jeszcze dopaść, jak katar kataryniarzy a mnie dopadła w dobrym momencie, dlatego wciąż mi się wydaje ,że jeszcze wszystko przede mną...

czwartek, 4 lutego 2016

Promenada :Świnoujście -Ahlbeck

Jeśli będziecie w Świnoujściu , koniecznie musicie wybrać się
piękną promenadą do pobliskiego Ahlbeck.
Można to też zrobić idąc plażą.
Ja wybrałam  opcje do Ahlbeck promenadą , powrót plażą.
Zważywszy  swoją kondycję , powinnam wybrać odwrotnie,
ale cóż stało się  ;) 9 km (w obie strony)zaliczone.
 Przeżyłam , ale po powrocie do domu, długo trwała reanimacja .
Oczywiście moja.
Do tej uroczej miejscowości można dostać  się też autobusem komunikacji miejskiej – Linią Europejską ( autobus linii 290),Uznamską Koleją Uzdrowiskową. Do molo w Heringsdorfie regularnie przybijają równieżkursujące ze Świnoujścia stateczki wycieczkowe.
.
Jeśli ktoś zdecyduje się na  (klik)Linię Europejską   (przystanek centrum Świnoujścia) przejedzie najpierw przez wspomniane powyżej  Cesarskie Uzdrowiska (Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin).

Następnymi miejscowościami są: Benz z kościołem Feiningera i Młynem Holenderskim (muzeum),
Neppermin z przystanią żaglówek, Balm z polem golfowym i malowniczym jeziorem Balmer See,
Morgenitz z wystawą garncarstwa, Mellenthin z Pałacem na Wodzie i kościołem, miasto Usedom (Uznam) ze Starym Miastem,Karnin z historycznym mostem kolejowym (20 min. przerwy), Stolpe z pałacem, Praetenow z zagrodą żubrów, Dargen z Muzeum Dwukółek i lotnisko Heringsdorf z wystawą samolotów z czasów II. wojny światowej oraz światem zabaw i symulatorów lotów dla najmłodszych (Hangar 10). Wysiadajac na jednym z tych przystanków ma się trzy godziny do przyjazdu kolejnego autobusu tej Linii, który dowiezie pasażerów z powrotem do Cesarskich Uzdrowisk. Stąd można wrócić do Świnoujścia Linią Europejską kursującą co 30 minut.
Cena przejazdu całą trasą Uznamskiej Linii Odkrywców wynosi 9,- EUR od osoby dorosłej i 4,50 EUR od dziecka w wieku od 6 do 14 lat (Bilet całodzienny Uznam).
Dzieci do 5. roku życia przewożone są pod opieką dorosłych bezpłatnie.
W cenie powyższego biletu całodziennego Uznam można korzystać również ze wszystkich autobusów liniowych na niemieckiej części wyspy Uznam jak i z Linii Europejskiej do i z Świnoujścia.
Uprawnia on także do bezpłatnego skorzystania z rowerów systemu UsedomRad (www.usedomrad.de), którego stacje wynajmu zlokalizowane są w okolicach przystanków autobusowych na całej wyspie Uznam.
dane ze  strony  (klik)

Niestety od 1 stycznia 2016r ponownie zawieszeniu uległa Linia Europejska. Autobusy niemieckiego przewoźnika (UBB) będą kończyć kurs przy granicy (Ahlbeck Grenze).

Więcej informacji o kolejce UBB tu (KLIK)

Ponoć całodniowy bilet w obie strony na trasie Świnoujście-Cesarskie Miasta z możliwością "wysiadki " w kurortach,pozwalających na zwiedzenie ich, kosztuje 36 zł.
po kliknięciu w zdjęcie otworzy się w dużym formacie
.Ahlbeck, to jedno z trzech znanych uzdrowisk cesarskich
( obok Heringsdorfu i Bansinu(a) ), położonych nad Bałtykiem.
Czemin to polska nazwa miejscowości liczącej obecnie około 3400 mieszkańców.Wzdłuż promenady "ciągną się " wspaniałe pensjonaty, hotele i  restauracje. Budynki powstały  w latach 1870 - 1914, odnowione po zjednoczeniu Niemiec.W 1935 roku w Ahlbeck było 138 hoteli i pensjonatów,
w 1938 zanotowano tam prawie milion  turystów.
Odwiedzali je cesarze Niemiec - Wilhelm I i Fryderyk Wilhelm II oraz cesarz Austro-Węgier – Franciszek Józef I.  W budownictwie jako tło dominuje biel.
Na tle bieli widnieją różnobarwne kompozycje z przewagą beżu i błękitu.
Charakterystyczne dla tego typu architektury są okna w kształcie prostokąta, na szczytach strzeliste wieżyczki. 

klik w napis poniżej


klik w napis poniżej
.klik w napis poniżej
                                      pensjonat Haus Pommern


klik w napis poniżej
                                                          willa Emanuel

klik w napis poniżej
                                              Willa Henriette


Wreszcie docieram do centrum uzdrowiska.Na placu przed wejściem na molo widoczny  secesyjny zegar szafkowy ,zdobiony girlandami .Został ufundowany przez kuracjuszy w 1911 r. W roku 1991 reżyser Vicco von Bülow  nakręcił tu kilka scen do swojej komedii   (klik)
Pappa ante Portas,
na podstawie wspomnień ze swojego dzieciństwa.

Długo musiałam czekać na te ujęcia.Tłumy wycieczkowiczów obowiązkowo zaliczały zegarowe zdjęcia .


Molo ,jako jedno z nielicznych, w 1970 r. zyskało status zabytku.
Wybudowane zostało w latach 1898-99.
Jest to najstarsze molo na wybrzeżu Bałtyku.
Jego długość wynosi 280 metrów. Zostało odnowione w 1993 roku.

Na molo znajduje się restauracja, na jego końcu jest przystań dla statków wycieczkowych kusujących do Świnoujścia, Heringsdorf, Bansin.  Po obu stronach molo rozciąga się plaża o szerokości około 70 metrówPlaża i molo  są oblegane  przez cały rok.Od roku 1995  tradycyjnie w dniu świętego Walentego odbywają się tu  „kąpiele morsów”, w których czynny udział bierze około 200 osób.
 Z żalem wracam w drogę powrotną.Zmęczenie, które dopadło mnie, podlotka pod siedemdziesiątkę :), nie pozwoliło na zwiedzenie ratusza, kościoła luterańskiego, w którym chciałam zobaczyć  olejny obraz namalowany w 1900 przez Theodore Zieglera(1830 -1910) z Berlina .Planowałam przyjechać tu za dwa tygodnie z mężem. Niestety,zawirowania rodzinne, nie pozwoliły w tym roku na zwiedzenie Uznamu i Rugii.Bardzo żałuję, bo wiosną opracowałam trasy wycieczkowe po obu wyspach. .

Wyskakuję z obuwia, bo przyznam, że w tych ciżemkach czułam tropiki ;)
Odcinek plaży pomiędzy Ahlbeck a Świnoujściem
jest przeznaczony również  dla psów,
 a dalej dla naturystów.


Polecam taką przechadzkę , ma swoje uroki , no i kilka kalorii zginęło tragicznie ;)

8 komentarzy:

 1. Nadmorskie tereny zawsze mnie zachwycają. Z jednej strony piaszczyste plaże, z drugiej rozległe wody morskie, a na nich długie mola. Nad morzem byłem 2 razy w życiu: 7 i 2 lata temu. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. w Świnoujściu szalałam w czasach studenckich, ale wówczas granice nie były jeszcze otwarte, także taki fajny spacer był w zasadzie poza zasiegiem...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciągnie mnie w te rejony... jeden z najbardziej nieodkrytych przez nas zakątków Polski :). No i Niemiec, naturalnie, ale tam w ogóle mało się zapuszczaliśmy jak dotąd, choć akurat przez Ahlbeck przejeżdżaliśmy, pamiętam te wille.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały spacer, piękne wspomnienie lata :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam w Ahlbecku jakiś czas temu. To miasto jest ma bardzo interesująca architekturę. Marzę aby kiedyś odświeżyć wspomnienia.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do Ahlbecku mam niedaleko, ale nigdy tam nie byłam.Muszę się tam kiedyś wybrać, bo zachęciłaś mnie do tego swoimi zdjęciami:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie spalanie kalorii to prawdziwa przyjemność. Nawet jeśli odzyskiwanie sił po spacerze było mniej przyjemne to i tak chyba warto zmęczyć się w ten sposób :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna wycieczka, ja też bym wybrała powrót plażą!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twoją opinię w temacie publikowanego postu.. Możesz to zrobić jako osoba zalogowana lub wybierając z rozwijanej listy opcję ANONIMOWY